Iсторiя   Музей   Фото   Вiдео   Контакти
 
Спеціальності
 
Лісове господарство
 
Садово-паркове господарство
 
Агроінженерія
 
Робітничи професії
 
Лісоруб
 
Флорист
 
Тракторист-машиніст сільськогосподарьського (лісогосподарського) виробництва
 
Слюсар з ремонту колісних транспортних засобів
 
Обліковець з реєстрації бухгалтерських даних
 
Електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування
 
Приймальна комісія
 
Освітні центри:"КРИМ-Україна" і "ДОНБАС-Україна"
 
Правила прийому
 
Оголошення про прийом
 
Вартість навчання
 
Документи для вступу
 
Інформація вступникам
 
Зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО)
Розклад занять
 
Оформлення текстової та графічної навчальної документації
 
Склад студентської ради
 
Студентське самоврядування
 
Органiзацiя освiтнього процесу в умовах пандемii
Графік навчального процесу
 
Порядок виконання та зарахування контрольних робiт
 
Завдання до виконання контрольних робiт
Працевлаштування
 
Наші випускники
 
Зустрічі
Запобігання та виявлення корупції
 
Контакти
 
Доступ до публічної інформації
 
Охорона праці та цівільний захист
 
Календар знаменних і пам'ятних дат на 2020 - 2021 навчальний рік
Сторінка психологічної служби коледжу

"Малюємо разом та знижуємо напругу дистаційно!" метод інтуїтиного малюнку

Застосування методики інтуїтивного малюнку та МАК

у розвитку творчого потенціалу особистості.

 

Насонова Олена Олександрівна

практичний психолог ІІ категорії

Великоанадольського лісотехнічного коледжу

 імені В.Є. фон Граффа

Ключові слова:  арт-терапія, інтуїтивне (правопівкулеве) малювання, МАК(метафоричні асоціативні картки), творчість.

Мета статті: визначення впливу арт-терапевтичних методик: інтуїтивного малюнку у поєднанні з МАК (метафоричними асоціативними  картками) на розвиток творчого потенціалу особистості; дослідити вплив обраних  методів  на розвиток творчого потенціалу.

“Логіка може привести вас. від пункту “А”

до пункту “Б”, а уява – куди завгодно”

Альберт Ейнштейн

На сьогодні арт-терапія вважається одним із найбільш м’яких, але ефективних методів, використовуваних у роботі психологами і психотерапевтами.  Під час занять арт-терапією клієнти отримують важливе послання від власної підсвідомості (метофори).  Ця методика належить до найдавніших і природних форм корекції емоційних станів.

Арт-терапія – це напрям, пов’язаний із використанням клієнтом різних образотворчих матеріалів і створенням візуальних образів, процесом образотворчої діяльності і реакціями людини на створювані нею продукти творчості, що відображають особливості її психічного розвитку, здатності, особистісні характеристики, інтереси, труднощі і конфлікти[1].

Ще до початку нашої ери жреці, а потім лікарі, філософи, педагоги, психологи використовували мистецтво з метою лікування душі та тіла людини. Вони замислювалися над таємним впливом живопису, театру, танцю, музики, намагаючись визначити їхню роль як у лікуванні організму, так і у формуванні духовного світу особистості.

Арт-терапію як метод зцілення за допомогою творчості досліджували закордонні вчені: Уелсбі Кероул, Едіт Крамер, Маргарет Наум, Адріан Хілл, Карл Юнг та інші. Терапія мистецтвом є відносно новим методом психотерапії. Уперше цим терміном послуговувався  Адріан Хілл. Метод дозволяє експериментувати з почуттями, досліджувати і виражати їх на символічному рівні [3, с. 86].

Творчість – це розумова й практична діяльність, результатом якої є створення оригінальних, неповторних цінностей, виявлення нових фактів, властивостей, закономірностей, а також методів дослідження і перетворення матеріального світу або духовної культури.

Одними з таких різновидів арт-терапії, який я використовую для розвитку творчого потенціалу клієнтів – це МАК (метафоричні асоціативні картки, як пасивний вид арт-терапії) та Інтуїтивне або правопівкулеве малювання (активний метод ізотерапії).

Детальніше зупинимось на активному методі, тому що він є провідний і самостійний у даному випадку, а МАК є допоміжним!

          Інтуїтивне (правопівкулеве) малювання – це метод розвитку творчих здібностей та зняття психологічного напруження .Він розроблений художником Бетті Едвардс на підставі досліджень лауреата Нобелівської премії Роджера Сперрі про відмінність функцій правої і лівої півкуль мозку.

У більшості людей провідним є ліва півкуля, що відповідає за мову, логічне мислення. Це обумовлено самим принципом розвитку західної цивілізації, системою навчання, етичними нормами суспільства. Права півкуля відповідає за візуальне сприйняття, є носієм творчого потенціалу особистості. Спеціалізація півкуль полягає не тільки в характері оброблюваної інформації, але і в самому процесі обробки. Ліве - діє покроково, логічно послідовно. Праве - утворює цілісну картину навіть при нестачі інформації. Це сприймається як інтуїтивне осяяння, людина відчуває незвичайний емоційний підйом.

Традиційні методи навчання малюванню спираються на ту частину мозку, яка використовується при мови. Але цей мовний центр в лівій півкулі "не вміє малювати".

Цей метод малювання допомагає людині виплеснути свої емоції через фарби та заспокоїтись. Він підходить для людей будь-якого віку і не має ніяких правил. Людина малює так, як хоче, за власним баченням. Та все ж інтуїтивне малювання – це не стільки навчання зображувальному мистецтву, а скоріше тренінг, який дозволяє розкритися, прибрати сумніви та напруження, які заважають розкриттю індивідуальності та творчих можливостей особистості.

Інтуїтивно-метафоричне правопівкульне малювання розвиває праву півкулю головного мозку та розкриває творчі здібності, інтуїцію. На цьому малюнку має  значення  все, кожна, здавалося б дрібниця: місце розташування, кольорова палітра, які емоції нас переповнюють у процесі створення шедевру,  що подобається, а що ні, які думки нас відвідали  і що ми взагалі малюємо!

Живий малюнок методом метафоричного-інтуітивного правопівкульного малювання допомагає зрозуміти себе, знайти рішення і вихід з досить непростих ситуацій, як дітям так і дорослим, адже така робота ввібрала в себе внутрішнє відчуття і часто, сам малюнок вже дає підказку про те, в якому ми стані, яке наше реальне ставлення до ситуації чи стосунків, як це змінити на краще. Часто його використовують для допомоги дітям, щоб вони могли керувати своїми страхами, тривогами. Цей малюнок, несе в собі глибоку внутрішню роботу, яка веде до більш гармонійного стану[4]. Всі ці процеси відбуваються за рахунок тимчасового гальмування роботи лівої півкулі і людина (дитина), не звертаючи увагу на логіку, переносить на папір своє бачення предмета. В цей час ми просто малюємо те, що бачимо, не замислюючись про те, як потрібно малювати правильно.

Багато  художників й дослідників завдяки правопівкульному мисленню не тільки залишили слід в історії своїми досягненнями, а й подарували світу багатьох майстрів, які продовжили їх натхненні ідеї.

Леонардо да Вінчі був одним з найяскравіших правопівкульних мислителів. Він перевершив свого вчителя, випередив час, створивши перший в історії літальний апарат, автомобіль, парашут, спусковий гачок для пістолета і т.д. Тільки на той час не було наукового обґрунтування цьому феномену.

В наш час правопівкульний метод став науково обгрунтований завдяки дослідженням психобіології Роджера Уолкотта Сперрі, що отримав за свої досягнення в області роботи головного мозку у 1981 році Нобелівську премію. Він відкрив для науки двері у внутрішній світ людини.
          Це тільки доводить що правопівкулеве (інтуїтивне) малювання дає нам можливість відкрити джерело творчих здібностей, набути почуття натхнення та отримати задоволення як від процесу так і від результату роботи.

 

Інтуїтивне малювання та його користь:

• прибирає бар’єри «я не зможу»;

• знімає негативні емоційні стани та підвищує настрій;

• дає можливість отримати задоволення як від процесу так і від результату;

• призводить до формування нових шляхів взаємодії між різними областями головного мозку;

• може використовуватися як методика для розвивальної та корекційної роботи з дітьми;

• допомагає знімати прояви хронічного стресу та емоційного та професійного вигорання, безсоння, знижує тиск при гіпертонії тощо;

• розвиває творчий потенціал;

 

Зміст арт.технологій:

  • підготувати робоче місце(підготовка фарб, паперу займає деякий час тому краще це зробити за декілька хвилин до зустрічі з клієнтом;
  • після того як сформовано запит (або ще не до кінця сформано), пропонуємо обрати картинку з ресурсної колоди, яка максимально буде наближена до стану клієнта;
  • пропоную розташувати картку на аркуші формата А3(акварельні лист);
  • потім «оживляємо зображення» картки за допомогою фантазії шляхом створення фону методом правопівкулевого малювання; додавання деталей до завершеності історії;
  • потім йде обговорення(розповіть історії);
  • аналіз продукту творчості;
  • робота з метафорою, висновки (або складання своєї метафори через отримані образи).

Висновки та рекомендації :

          Таким чином застосування методів  встановлено, що вплив арт-терапевтичних методик: інтуїтивного малюнку у поєднанні з метафоричними асоціативними  картками на розвиток творчого потенціалу особистості – це дієвий спосіб; дослідила  вплив обраних  методів  на розвиток творчого потенціалу.

У поєднанні з МАК (метафоричним ) картками) цей метод відкриває перед клієнтом більше можливостей для самодіагностики, медитації, підвищення самооцінки, знищення тривоги та агресії. МАК підсилюють дію цього методу тому творчий потенціал розкривається швидше та більш багатогранно.

          Під час застосування метода правопівкулевого малювання у клієнтів поглиблюється  сприймання світу, розвивається здатність до візуалізації, руйнуються стереотипи, відключається раціональна оцінка явищ, що є результатом такого інтуїтивного методу- творчість.

 

Рекомендації:

  • не тиснути на клієнта (ми пропонуємо поєднати ці методи, а вирішує клієнт, що він обирає та на якому етапі роботи);
  • не обмежувати час (можливо ваша робота з образами  буде мати декілька зустрічей замість однієї);
  • не малювати контури на білому аркуші (одразу ми створюємо фон, а вже потім вимальовуємо елементи);

- враховувати  вікові й індивідуально-психологічні особливості особистості,статеві відмінності,

 

 

Література:

1.Орлянський В. Практична психологія : навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів. Київ : Центр навчальної літератури, 2007. 360 с.

2.Поздній С., Маркова Л., Дубовченко В. Розвиток творчих здібностей школярів за допомогою арт-терапії. Психологічні новини. 2012. № 4. С. 98–103.

3. Немеровец А., Макарова В., Купченко К. Арттерапия как метод психолого-педагогической коррекции / под ред. Д. Головань. Москва : Владос, 2013. 86 с.

4. Основні техніки арт-терапії [Електронний ресурс]. Режим доступу:

http://www.gumer.info/bibliotek.

 5. Николаєнко Н., Плакисменко І. Творчість, духовність, гуманізм у просторі освіти. Збірник доповідей Науково-практичної конференції КНУ. 2010. Т. 54. №3. С. 268–279.

,

 

 
   
  Унікальність учбовому закладу придає те, що він розташований серед рукотворного лісу, краса і чистота повітря якого привабили будівництво об’єкту для...  
 
    © 2021 ВЕЛИКОАНАДОЛЬСЬКИЙ ЛІСОТЕХНІЧНИЙ ФАХОВИЙ КОЛЕДЖ ІМЕНІ ВІКТОРА ЄГОРОВИЧА ФОН ГРАФФА
Усi права захищенi
Iсторiя   Музей   Фото   Вiдео   Контакти